Thursday, April 08, 2010

A Rosetta Stone for Geert Wilders: Part Seven

A Rosetta Stone for Geert WildersGeert Wilders’ speech at the House of Lords has now been translated into Albanian.

“But Baron,” you say, “why bother with Albanian? It’s a tiny country with no relevance whatsoever to the larger mission of the Counterjihad. What point is there?”

Despite it size, Albania is significant. It is a predominantly Muslim country, but its Muslim population is among the most secularized in the world, after forty years of official atheism under the Communists. It has a sizable Christian minority, and an undetermined number of its Muslims consider themselves to be Christians, just as their ancestors were before they were forcibly converted by the Turks. Families there have long memories.

Unlike some of the Kosovar Albanians, Muslims in Albania have not yet been radicalized by the Wahhabists, whose jihad activists have already subverted Muslim communities in Bosnia and Macedonia with their petrodollars.

And even if our gesture were only symbolic, symbols matter. If I could get Mr. Wilders’ speech translated into Welsh, or Basque, or runic Älvdalska, I would do it. Symbolic gestures are important to our movement. The simultaneous appearance of Geert Wilders’ speech in many languages is evidence of true multicultural diversity within the Counterjihad.

Below is an excerpt from the original English version of Mr. Wilders’ speech:

Islam means submission, there cannot be any mistake about its goal. That’s a given. The question is whether we in Europe and you in Britain, with your glorious past, will submit or stand firm for your heritage.

We see Islam taking off in the West at an incredible pace. Europe is Islamizing rapidly. A lot of European cities have enormous Islamic concentrations. Paris, Amsterdam, Brussels and Berlin are just a few examples. In some parts of these cities, Islamic regulations are already being enforced. Women’s rights are being destroyed. Burqa’s, headscarves, polygamy, female genital mutilation, honour-killings. Women have to go to separate swimming-classes, don’t get a handshake. In many European cities there is already apartheid. Jews, in an increasing number, are leaving Europe.

Here are the languages we have lined up so far:

AlbanianGerman †Portuguese
DanishHebrewRomanian †
DutchHungarianRussian †
Finnish *Italian *Spanish †
FrenchPolish †Swedish *
(* = assigned but not yet received; † = received but not yet posted)

For the complete speech, see Diana West. Below is the text in Albanian, kindly translated by Ilia Toli, Ph.D.:

2010-03-05

Falemnderit. Jam shume i lumtur te jem perseri ne Londer. Dhe jam shume i lumtur qe kesaj radhe pashe me shume prej ketij qyteti te mrekullueshem sesa qendren e paraburgimit ne Aeroportin Heathrow.

Sot jam para jush ne kete vend te jashtezakonshem. Ne fakt ky eshte nje vend i shenjte. Ky eshte, sic thote Malkolmi, nena e te gjitha parlamenteve, dhe jam thellesisht i nderuar qe pata rastin te flas para jush.

Falemnderit Lord Pearson dhe Lady Cox per ftesen tuaj dhe per shfaqjen e filmit Fitna. Falemnderit miqte e mi per ftesen.

Para se gjithash kam lajme te gezuara. Te merkurren e shkuar ne Hollande u mbajten zgjedhjet komunale. Dhe per here te pare partia ime, Partia e Lirise, mori pjese ne keto zgjedhje lokale. Morem pjese ne dy qytete. Ne Almere, nje prej qyteteve me te medha hollandeze. Dhe ne Hage, qyteti i trete me i madh; qyteti ku rri qeveria, parlamenti dhe mbreteresha. Dhe ia dolem mbane shume mire! Me nje goditje partia ime u be partia me e madhe ne Almere dhe partia e dyte me e madhe ne Hage. Ky eshte nje lajm shume i mire per Partine e Lirise dhe nje lajm dhe me i mire per njerezit e ketyre dy qyteteve te bukura.

Dhe kam me lajme te gezuara. Dy jave me pare ra qeveria hollandeze. Ne qershor do kemi zgjedhje parlamentare. Dhe e ardhmja per Partine e Lirise duket e ndritur. Sipas ca sondazheve ne do behemi partia me e madhe ne Hollande. Dua te jem i thjeshte, por ku i dihet, mund dhe te jem kryeminister brenda disa muajsh!

- - - - - - - - -
Zonja dhe zoterinj, jo larg prej ketu eshte statuja e kryeministrit me te madh qe vendi juaj ka pasur ndonjehere. Dhe me pelqen ta citoj ketu sot: “Muhamedanizmi eshte nje fe luftarake dhe qe perhapet.. S’ka force me prapambetese ne Bote. Tashme eshte perhapur gjithandej ne Afriken Qendrore, duke ngritur luftetare te patrembur ne cdo hap (...) civilizimi i Europes moderne mund te binte, sic ra civilizimi i Romes se lashte.” Keto fjale jane prej askush tjeter pervec Winston Churchillit, shkruar ne librin e tij “Lumi i luftes” prej 1899.

Churchilli kishte te drejte.

Zonja dhe zoterinj, s’kam ndonje problem dhe partia ime s’ka ndonje problem me myslimanet ne vetvete. Ka shume myslimane te moderuar. Shumica e myslimaneve jane qytetare qe e respektojne ligjin dhe duan te jetojne ne paqe se ju dhe une. E di kete. Prandaj gjithmone bej dallim te qarte midis njerezve, myslimaneve, dhe ideologjise, midis islamit dhe myslimaneve. Ka shume myslimane te moderuar por s’egziston dicka e tille si islam i moderuar.

Islami perpiqet per dominim boteror. Kurani i urdheron myslimanet te bejne xhihad. Kurani i urdheron myslimanet te vendosin ligjin e sharise. Kurani i urdheron myslimanet te vendosin islamin mbi te gjithe boten.

Sic e tha dhe ish-kryeministri turk Erbakan: “E gjithe Europa do behet islamike. Ne do pushtojme Romen.” Fund i citatit.

Diktatori libian Gadafi tha: “Ka me dhjetera milione myslimane ne kontinentin europian sot dhe numri i tyre po rritet. Kjo eshte shenje e qarte qe kontinenti europian do luaje fene dhe do behet mysliman. Europa do jete nje kontinent mysliman ne nje te ardhme te afert.” Fund i citatit. Ne fakt, nje here ne jeten e vet, Gadafi po tregonte te verteten. Se, mbajeni mend: imigracioni masiv dhe demografia jane shenje e fatit!

Islami s’eshte thjesht nje fe, eshte kryesisht nje ideologji totalitare. Islami deshiron te dominoje te gjitha aspektet e jetes, nga djepja ne varr. Ligji i sharise eshte nje ligj qe kontrollon cdo detaj te jetes ne nje shoqeri islamike. Prej ligjit civil tek ligji kriminal. Ai percakton si te hash, vishesh, deri dhe si te shkosh ne banjo. Ndrydhja e grave eshte nje gje e mire, pirja e alkoolit eshte nje gje e keqe.

Besoj se islami s’eshte i pajtueshem me stilin tone perendimor te jeteses. Islami perben nje kercenim te vlerave perendimore. Barazia e burrave dhe grave, barazia e homoseksualeve dhe njerezve normale, ndarja e kishes dhe shtetit, liria e fjales, te gjitha keto jane nen presion per faj te islamizimit. Zonja dhe zoterinj: islami dhe liria, islami dhe demokracia nuk jane te pajtueshem. Ato jane vlera te kunderta.

S’eshte cudi qe Winston Churchilli e quajti ‘Mein Kampf’in e Adolf Hitlerit “Kurani i ri i fese dhe luftes, i enjtur, fjaleshume, i paforme por plot ne mesazhin e tij”. Sic e dini, Churchilli e beri nje krahasim te tille, midis kuranit dhe “Mein Kampf”, ne librin e tij “Lufta e Dyte Boterore”, nje kryeveper, per te cilen mori cmimin Nobel ne letersi. Krahasimi qe Churchilli i beri kuranit me Mein Kampf-in eshte shume i goditur. Thelbi i kuranit eshte xhihadi. Xhihad domethene shume gjera por eshte fjala arabe per beteje. Kampf ne gjermanisht domethene beteje. Xhihad dhe kampf domethene saktesisht te njejten gje.

Islam domethene nenshtrim, s’mund te kete asnje gabim mbi qellimin e tij. Kjo eshte e qarte. Ceshtja eshte nese ne ne Europe dhe ju ne Britani, me te shkuaren tuaj te lavdishme, do nenshtrohemi apo do qendrojme te patundur per trashegimine tuaj.

Po shohim rritjen e islamit ne Perendim me nje shpejtesi te pabesueshme. Europa po ismalizohet shpejt. Shume qytete europiane kane perqendrime te medha islamike. Parisi, Amsterdami, Brukseli dhe Berlini jane thjesht disa shembuj. Ne disa pjese te ketyre qyteteve, tashme zbatohen rregullat islamike. Te drejtat e grave po shkaterrohen. Ferexhete, martesa me shume gra, sakatimi gjenital i femrave, vrasjet per ceshtje nderi. Grate duhet te shkojne ne klasa te vecanta noti, s’lejohet shtrengimi i duarve. Ne shume qytete europiane ka tashme apartejd. Cifutet, ne numra gjithnje dhe me te medhenj, po largohen nga Europa.

Sic e dini patjeter, me mire se une, gjithashtu ne vendin tuaj imigrimi masiv dhe islamizimi eshte rritur me shpejtesi. Kjo ka vene nje presion shume te madh mbi shoqerine britanike. Shih c’po ndodh ne Birmingham, Leeds, Bradford dhe ketu ne Londer. Politikanet britanike qe kane harruar Winston Churchillin tani i jane futur rruges se rezistences me te vogel. Ata kane hequr dore. Ata jane dorezuar.

Vitin e shkuar, partia ime i kerkoi qeverise hollandeze te beje nje analize kosto-perfitim te imigracionit ne mase. Por qeveria refuzoi te na pergjigjet. Pse? Sepse ka frike nga e verteta. Shenjat s’jane te mira. Nje reviste javore hollandeze -- Elsevier -- llogariti qe kostoja i kalon 200 miliarde euro. Vetem ne vitin e shkuar, ata llogariten 13 miliarde euro. Me shume llogari jane bere ne Europe: Sipas Bankes Kombetare Daneze, cdo imigrant ne Danimarke prej nje vend islamik po i kushton shtetit danez me shume se 300 mije euro. E njejta gje ne Norvegji dhe France. Perfundimi qe mund te nxirret eshte ky: Europa po varferohet nga dita ne dite. Me e varferuar fale imigracionit masiv. Me e varferuar fale demografise. Dhe e majta po mahnitet.

S’e di nese eshte e vertete, por ne shume gazeta britanike lexova qe Partia Laburiste i hapi deren imigrimit masiv me qellim qe te ndryshoje strukturat shoqerore ne Mbreterine e Bashkuar. Andrew Neather, ish-keshilltar dhe shkrues i fjalimeve per Tony Blair dhe Jack Straw, tha se qellimi i strategjise se imigrimit masiv te laburisteve ishte, dhe citoj, te “bezdiste te Djathtet me diversitet dhe te bente argumentet e tyre te pavlefshme.” Nese eshte e vertete, eshte tipike e se majtes.

Zonja dhe zoterinj, mos u gaboni: E majta po lehteson islamizimin. Te majtet, liberalet, po brohorasin per cdo banke te re sharia qe po krijohet, per cdo hua sharia, per cdo shkolle islamike, per cdo gjykate sharia. Te majtet e konsiderojne islamin si te barabarte me kulturen tone. Ligj sharia apo demokraci? Islam apo liri? S’ka asnje rendesi per ta.. Por ka rendesi per ne. E gjithe elita e majte eshte fajtore per praktikimin e relativizmit kulturor. Universitetet, kishat, sindikatat, shtypi, politikante. Ata po tradhtojne lirite tona qe mezi i fituam.

Pse, pyes veten, pse ndaluan te majtet se luftuari per to? Dikur te majtet qendruan ne barrikada per te drejtat e grave. Por ku jane sot? Ku jane ata me 2010? Ata po bejne sikur s’shikojne. Se ata kane krijuar vartesi nga vota myslimane. Ata varen nga imigrimi ne mase.

Falemnderit zot qe Jacqui Smith s’eshte me ne zyre. Qe nje fitore per lirine e fjales qe nje gjykates britanik e shpelau vendimin e saj te me ndaloje hyrjen ne vendin tuaj vitin e shkuar. Shpresoj qe gjykatesit ne vendin tim jane te pakten aq te zgjuar dhe do me shfajesojne nga te gjitha akuzat, me vone sivjet ne Hollande.

Per fat te keq, deri tani s’jane treguar dhe shume te zgjuar. Se ata s’duan te degjojne te verteten mbi islamin, as jane te interesuar te degjojne mendimin e eksperteve me te mire ligjore ne lemin e lirise se fjales. Muajin e shkuar ne nje sesion paraprak Gjykata refuzoi 15 nga 18 deshmitare eksperte qe kisha kerkuar te thirreshin.

Vetem tre eksperte deshmitare u lejuan te degjohen. Per fat te mire shoqja ime e ngushte dhe psikiatreja amerikane dr. Wafa Sultan eshte nder ta. Por deshmija e tyre mesa duket do degjohet prapa dyerve te mbyllura. Mesa duket e verteta mbi islamin s’duhet te tregohet ne publik, e verteta mbi islamin duhet te mbetet sekret.

Zonja dhe zoterinj, po persekutohem per besimet e mia politike. Dime qe persekutimi politik egziston ne vendet e Lindjes se Mesme, si Irani dhe Arabia Saudite, por kurre ne Europe, kurre ne Hollande.

Po persekutohem per krahasimin e kuranit me Mein Kampf-in. Qesharake. Pyes veten nese Britania do hedhe ndonjehere ne gjyq besimet e Winston Churchillit... Zonja dhe zoterinj, gjyqi politik qe po mbahet kunder meje duhet te ndaloje.

Por s’eshte fjala per mua, per Geert Wilders. Liria e fjales po sulmohet. Le t’ju jap disa shembuj. Sic ndoshta e dini, nje prej heronjve te mi, Oriana Fallaci duhet te jetonte me friken e deportimit ne Zvicer per shkak te librit te saj anti-islamik “Terbimi dhe Krenaria”. Karikaturisti hollandez Nekschot u arrestua ne shtepine e tij ne Amsterdam nga 10 police per shkak te karikaturave te tij anti-islamike. Ketu ne Britani, autorja amerikane Rachel Ehrenfeld u hodh ne gjyq nga nje biznesmen saudit per shpifje. Ne Hollande Ayaan Hirsi Ali dhe ne Australi dy prifterinj te krishtere u hodhen ne gjyq. Mund te vazhdoj dhe me dhe me. Zonja dhe zoterinj, gjithandej ne perendim njerezit qe duan lirine po perballen me “xhihadin ligjor”. Kjo eshte nje lufte ligjore islamike. Dhe, zonja dhe zoterinj, jo shume kohe me pare karikaturisti danez Westergaard pothuaj u vra per karikaturat e tij,

Zonja dhe zoterinj, ne duhet te mbrojme lirine e fjales.. Me te gjithe fuqine tone. Me te gjitha mundesite tona. Liria e fjales eshte me e rendesishmja e shume lirive tona. Liria e fjales eshte guri themeltar i shoqerive tona moderne. Liria e fjales eshte frymemarrja e demokracise sone, pa liri fjale menyra jone e jeteses dhe liria jone do ikin.

Besoj se eshte detyra jone te ruajme trashegimine e ushtareve tane te rinj dhe trima qe sulmuan plazhet e Normandise. Ata cliruan Europen prej tiranise. S’eshte e mundur qe ata heronj vdiqen kot. Eshte detyra jone te mbrojme lirine e fjales. Sic e tha George Orwell: “Nese liria domethene ndonje gje, ajo domethene te drejten per t’u thene njerezve cfare ata s’duan te degjojne.”

Zonja dhe zoterinj, besoj ne nje politike tjeter, eshte koha te ndryshojme. Duhet te nxitojme. S’mund te presim me gjate. Koha po mbaron. Nese mund te citoj nje prej presidenteve amerikane qe preferoj me shume: Ronald Reagan tha njehere: “Duhet te veprojme sot per te ruajtur te nesermen”. Prandaj propozoj masat e meposhtme, do rendis vetem pak, ne menyre qe te ruajme lirine tone:

E para, ne na duhet te mbrojme lirine e fjales. Eshte me e rendesishmja nder lirite tona. Ne Europe dhe sigurisht ne Hollande, kemi nevoje per dicka si Amendamenti i Pare Amerikan [qe garanton lirine e fjales -- shenimi i perkthyesit].

E dyta, duhet te shpetojme nga relativizmi kulturor. Per relativistet kulturore, socialistet e sharias, me krenari them: Kultura jone perendimore eshte shume me superiore se kultura islamike. Mos kini frike ta thoni kete. S’jeni raciste kur thoni qe kultura juaj eshte me e mire.

E treta, na duhet te ndalojme imigracionin masiv prej vendeve islamike. Se me shume islam dmth me pak liri.

E katerta, do na duhet te debojme imigrantet kriminele dhe, pas heqjes se pasaportes, do na duhet te debojme kriminelet me dyshtetesi. Dhe ka gjithata te tille ne vendin tim.

E pesta, Do na duhet te ndalojme ndertimin e xhamive te reja. Ka boll islam ne Europe. Vecanerisht meqe kristianet ne Turqi, Egjipt, Iran, Irak, Pakistan dhe Indonezi keqtrajtohen, duhet te bllokojme ndertimin e xhamive ne perendim.

Dhe e fundit por jo per nga rendesia, do na duhet te shpetojme nga te ashtuquajturit udheheqes. I kam thene me pare: Me pak Chamberlains, me shume Churchills. Le te zgjedhim udheheqes te vertete.

Zonja dhe zoterinj. Per brezin e kaluar, ate te prinderve te mi, ‘Loder’ eshte sinonim i shpreses dhe lirise. Kur vendi im u pushtua nga nazistet, BBC-ja ofronte nje amje shprese ne vendin tim, ne erresiren e tiranise naziste. Miliona bashkeqytetare te mite e degjonin, fshehtas. Fjalet “Kjo eshte Londra” ishin simboli i nje bote me te mire qe po mberrinte.

Cfare do transmetohet 40 vjet pre tani? Do jete “Kjo eshte Londra”? Apo do jete “Ky eshte Londonistani”? Do na sjelle shprese? Or do na lajmeroje vlerat e Mekes dhe Medines? Britania do na ofroje nenshtrim apo kembengulje? Liri apo skllaveri? Zgjedhja ju takon juve. Dhe ne Hollande zgjedhja na takon neve.

Zonja dhe zoterinj, s’do kerkojme kurre falje qe jemi te lire. S’do bejme kurre vend, dhe s’duhet te bejme kurre vend. Dhe, ne fakt, sic e tha nje ish-udheheqesi juaj: S’do dorezohemi kurre..

Liria duhet te mbizoteroje, dhe liria do mbizoteroje.

Falemnderit shume.

7 comments:

Pavel said...

Auf Rusisch:

http://clubb.wordpress.com/2010/04/06/гирт-уилдерс-в-парламенте-британии-5-ма/

Anonymous said...

Baron: Sorry, but you're completely wrong on the Albanians. A lot of the ones I've had encounters with have been some of the most virulently anti-Serb people I've ever met, regardless of their religious view. I'm not saying that it is not important to have the speech translated into many languages (because it is important) but you are a bit too kind to the Albanians.

Pavel: Спасибо за перевод.

Baron Bodissey said...

Natalie, I don't doubt you for a moment. But I have encountered several Albanians who are totally secular. For them, negative feelings against Serbia are nationalistic, just like Persians often feel antagonistic towards the West, despite their hatred of the mullahs.

The statistics bear me out. Look up survey results about the level of religious sentiment among most Albanians.

Also, see if you can find any articles about Albanians who are nominally Muslim, but privately consider themselves Catholic, a tradition handed down since their ancestors were forcibly converted. There's a name for that particular group, but I can't remember it.

Georgi Y. Dimitrov said...

Wilders' speech translated to Bulgarian

Hebes Chasma said...
This comment has been removed by the author.
Hebes Chasma said...
This comment has been removed by the author.
AlbKrist said...

Natalie,

Yes we are antiserb like Croatians are..Yes we Catholics are AntiSerb as they killed our Catholic ancestor.

Your input is so unprofessional or irrational!

The input by Baron Bodissey is so realistic!